Tureckie placki ziemniaczane są popularnym ciastem w hotelach, a wielu już je doceniło: są soczyste i bogate w smaku. Są przygotowywane w szczególny sposób: ciasto układa się w kołacz w kilku warstwach, a nadzienie jest ukryte tylko po bokach. Takim plackiem łatwo będzie nakarmić całe towarzystwo gości.

Przede wszystkim należy zagnieść ciasto: do głębokiej miski wsypać 500 g mąki pszennej, dodać 200 ml mleka, 50 ml wody, 1 jajko, 80 ml oleju, 10 g suchych drożdży, 2 łyżeczki cukru, 1/2 łyżeczki soli, 100 g roztopionego masła. Po wyrobieniu ciasto pozostaw pod folią, niech podejdzie.

foto: cooku

Następnie podziel ciasto na 6 równych części i każdy kawałek rozwałkuj w cienki placek. Teraz robimy podstawę dla placka: przykrywamy stół papierem do pieczenia i kładziemy na nim pierwszą warstwę ciasta. Dobrze smarujemy stopionym masłem, po czym nakładamy drugą warstwę i ponownie równomiernie smarujemy masłem. Zrób to z każdą kolejną warstwą. Gotową bazę odsuwamy na chwilę na bok, na razie zajmijmy się nadzieniem.

foto: cooku

Ugotowane ziemniaki rozgnieść widelcem, posolić, dodać ostrą paprykę i czarny pieprz, a następnie dodać 100 g startego sera. Wszystko dobrze miksujemy. Kolejny krok: formujemy kołacz. Bierzemy blachę do pieczenia i kładziemy na niej bazę ciasta bezpośrednio na papierze. Wykonujemy cztery nacięcia w środku koła, pozostawiając nienaruszone krawędzie, aby utworzyć 8 trójkątów. W podstawy każdego trójkąta nakładamy około dwóch łyżek nadzienia.

foto: cooku

Teraz bierzemy trójkąty za ostre krawędzie i wyginamy je do podstawy, zawijając nadzienie i sklejając brzegi ciasta. Posmaruj ciasto ubitym żółtkiem, dla dekoracji możesz posypać makiem. Kołacz wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 35 minut.

foto: cooku

Jako nadzienie takiego kołacza można umieścić nie tylko same ziemniaki. Spróbuj dodać do niego trochę podsmażonego bekonu, aby uzyskać jeszcze więcej smaku.

Główne zdjęcie: cooku