W sezonie obfitości i różnorodności świeżych warzyw chcesz jak najbardziej urozmaicić swoją dietę, ponieważ świeże warzywa dosłownie przepełnione witaminami i przydatnymi mikroelementami.

Tak więc w tym przepisie ugotujemy warzywa, a mianowicie upieczemy je w piekarniku na blasze do pieczenia. W rzeczywistości jest to swego rodzaju alternatywa dla grillowania warzyw, bo nie zawsze można rozpalić ognisko, ale każda gospodyni ma piekarnik. Warzywa można upiec w piekarniku na ruszcie lub, jak w naszym przepisie, na zwykłej blasze do pieczenia.

Wymagane składniki

  • bakłażan (młody mały) - 3 szt.
  • pomidory - 2 szt.
  • papryka słodka - 3 szt.
  • cukinia - 1 szt.
  • pieczarki - 300 g
  • czosnek - 3 duże ząbki
  • rafinowany olej roślinny - 90 ml
  • sos sojowy - 60 ml

Jak przygotować pieczarki z warzywami w piekarniku

Aby przygotować marynatę sojową, połącz sos sojowy, rafinowany olej i zmiażdżone ząbki czosnku w małej filiżance.

Umyj i osusz wszystkie warzywa. Słodką mięsistą paprykę pokrój w duże podłużne paski.

Cukinię kroimy na duże kawałki, nie usuwamy skórki.

Bakłażany są również krojone grubo i razem ze skórką.

Pieczarki dzielimy na połówki. Jeśli grzyby nie są wystarczająco duże, zostaw je w całości.

Pomidory kroimy na duże plastry. Oznacza to, że wszystkie posiekane warzywa powinny mieć w przybliżeniu ten sam rozmiar, wtedy zapiekanie będzie jednolite.

Bierzemy dwie torebki na żywność (średniej wielkości), wkładamy je do siebie i wkładamy warzywa z pieczarkami do powstałej podwójnej torebki.

Warzywa zalewamy marynatą sojową i szczelnie, aby zawartość nie wyciekła, zawiązujemy worek. Warzywa z pieczarkami pozostawiamy do marynowania przez 30-40 minut, okresowo obracając torebkę z jednej strony na drugą. Obracanie w ten sposób zapewni, że marynata przemieści się przez zawartość, powodując równomierne zwilżenie każdego kawałka.

Weź dużą blachę do pieczenia i przykryj jej powierzchnię papierem do pieczenia. Zapobiegnie to przywieraniu warzyw. Marynowane warzywa układamy z pieczarkami i wstawiamy do pieczenia w piekarniku na 30-35 minut w 200 stopniach. Mniej więcej w połowie pieczenia wymieszaj wszystko raz, ale rób to ostrożnie, aby nie uszkodzić integralności kawałków.

Warzywa z pieczarkami zapiekanymi w piekarniku podawać na ciepło lub na zimno. Każdy kawałek warzyw jest soczysty i apetycznie zarumieniony.

Główne zdjęcie: cooku