W 1964 roku ukazała się francuska komedia Fantômas, która zdobyła światową miłość.

Główną rolę zaradnego i podstępnego zamaskowanego przestępcy zagrał jeden z najwybitniejszych aktorów francuskiego kina, Jean Marais. Fantomas stał się tylko jedną z kilkudziesięciu znanych ról aktora, najczęściej Marais był powoływana do roli romantycznych bohaterów, rycerzy bez strachu i wyrzutów, którym był za życia.

foto: ofigenno.com

Jean urodził się w małym miasteczku Cherbourg, jego rodzice rozwiedli się, gdy chłopiec miał zaledwie 4 lata. Nie pamiętał ojca, a matka często kradła i była w więzieniu. Jego ciotka próbowała go wychować, ale Marais dorastał jako niegrzeczne i zadziorne dziecko.

foto: ofigenno.com

Ze względu na to, że często rozrabiał, nazywano go potworem o anielskiej twarzy, ale już wtedy Jean miał marzenie - zostać aktorem. Od 15 roku życia podejmował próby wejścia do teatru, ale nie udało mu się, musiał ograniczyć się do kursów aktorskich. Dopiero po latach aktor otrzyma upragniony dyplom.

foto: ofigenno.com

Już w 1934 roku po raz pierwszy udało mu się zabłysnąć na dużym ekranie z niewielką rolą w filmie Na ulicach. Przez pewien czas Maraisowi powierzano tylko takie role, a dopiero sześć lat później cała Francja rozpoznała jego nazwisko.

foto: ofigenno.com

Marais osiągnął największą sławę, grając w filmach Jeana Cocteau, który został jego mentorem, zastąpił ojca, a później został jego kochankiem. W tamtych latach takie relacje nie były akceptowane, dlatego ze względu na wizerunek Marais musiał poślubić aktorkę Milę Pareli.

foto: ofigenno.com

Marais zagrał najlepsze role w swojej biografii w filmach Cocteau, ale to Fantomas zyskał status kultowy w niemal wszystkich zakątkach świata. Wielu przyznaje, że tylko Jean Marais mógł zagrać tak niezwykły i wieloaspektowy obraz.

foto: ofigenno.com

Obraz okazał się tak udany, że z łatwością przeniknął do kultury popularnej. I pod wieloma względami jest to zasługa samego Maraisa.

foto: ofigenno.com

Jean był naprawdę świetnym aktorem, jego śmierć była wielkim ciosem dla całego świata kina. Ale na szczęście aktor pozostawił po sobie ogromny spadek, jego filmy można przeglądać bez końca!

Główne zdjęcie: ofigenno.com