Naukowcy radzą, w pomieszczeniu, w którym ludzie spędzają dużo czasu, musisz mieć co najmniej trzy rośliny doniczkowe. Wybierać kwiatów należy nie tylko ze względu na wygląd, ale takżeze względu na właściwiości. W mieszkaniach miejskich potrzebne są rośliny, które oczyszczają powietrze z kurzu, drobnoustrojów i substancji toksycznych, wzbogacają je tlenem, nasycają użytecznymi aromatami i fitoncydami. I powinieneś wiedzieć, że istnieją rośliny, które przyniosą więcej korzyści w kuchni, gdzie z reguły występuje wysoka wilgotność, duszność i pieczenie.

Są takie, które pomagają poprawić atmosferę w biurze - usuwają negatywne skutki promieniowania elektromagnetycznego z komputera, skanera, telewizora. Są też rośliny doniczkowe, które nadają się do sypialni.

Oto cztery najbardziej przydatne rośliny doniczkowe:

1. Zielistka

foto: ujut-v-dome

To mistrz wśród roslin do uzdrawiania pomieszczeń. Kilka tych roślin wystarczy, aby wchłonąć formaldehyd uwalniany przez izolację termiczną materiałów syntetycznych w mieszkaniu średniej wielkości. A jeśli umieścisz węgiel aktywowany w doniczkach, właściwości oczyszczające zielistki wzrosną kilkakrotnie. Ta roślina zabija również szkodliwe bakterie. Nawiasem mówiąc, to nie przypadek, że szkodniki nigdy nie mają wpływu na zielistkę.

2. Figowiec

foto: ujut-v-dome

Ma właściwości fitonobójcze, oczyszcza powietrze z toksyn, dlatego najlepiej nadaje się do kuchni lub pokoju, którego okna wychodzą na przykład na ruchliwą autostradę lub teren przemysłowy. Błyszczące liście figowca są idealne do kuchni - zatrzymują dużą ilość kurzu, ale są łatwe do mycia i wycierania. Figowiec pomoże również nawilżyć powietrze i nasycić je tlenem. Roślina preferuje miejsca oświetlone, ale nie bezpośrednie promienie słoneczne. Podlewanie - umiarkowana. Jesienią i zimą często zrzuca zdrowe liście z powodu nadmiernego nasiąkania wodą. Dlatego doświadczeni hodowcy kwiatów radzą nie podlewać rośliny zimą, a jedynie spryskiwać liście.

3. Pelargonia

foto: ujut-v-dome

Zaleca się trzymać w sypialni. Dobroczynne związki wytwarzane przez działają uspokajająco, co jest bardzo ważne w przypadku stresu i bezsenności. Uwalnia również biologicznie aktywne substancje, które zabijają gronkowce i paciorkowce, dezynfekuje pomieszczenia i odpędza muchy, więc będzie całkiem odpowiednia w kuchni. Co więcej, pelargonia ma tendencję do wchłaniania wilgoci, czyści i odświeża pomieszczenie o zastałym, „kwaśnym” zapachu. Roślina jest bezpretensjonalna, łatwo się rozmnaża. Światłolubna - najlepiej trzymać na parapecie, po słonecznej stronie. W ciepłym sezonie wymaga obfitego podlewania. Praktycznie niewrażliwa na choroby i szkodniki.

4. Aloes

foto: ujut-v-dome

W nocy uwalnia tlen i pochłania dwutlenek węgla, więc powinien stać w sypialni. I usuwa elektryfikację w mieszkaniu. Dodatkowo aloes to prawdziwa pierwsza pomoc w domu. Umyte liście można nałożyć na krwawiącą lub zainfekowaną ranę. Sok z aloesu pomaga przy bólach głowy i przeziębieniach.

Główne zdjęcie: ujut-v-dome