Rzeczywistość to nie to, co nas otacza. Rzeczywistość tworzymy sami. Myślenie, czyny i idee wpływają na postrzeganie świata. Świat jest znacznie bardziej plastyczny, niż się wydaje.

List Elona Muska do młodych...

„Jako dziecko marzyłem, że stanę się bogaty i będę podróżować po przytulnych miastach Europy. Ale będąc w centrum Barcelony, nie czułem osobliwości chwili. Wszystko działo się konsekwentnie, a nawet logicznie. Moja droga, która zaczęła się w małej wiosce, kontynuowała w stolicy w sposób dla wielu nieoczekiwany. A wszystko dlatego, że nie bałam się marzyć.

Pomyślne ukończenie szkoły i zdanie egzaminów pozwoliło mi dostać się na dobrą uczelnię. Programowanie było zaskakująco łatwe. Każdy egzamin profilowy kończył się oceną doskonałą. Nauczyciele byli szczęśliwi, ale zacząłem wątpić.

Marzenia dzieciństwa zniknęły. Przestałem myśleć o podróżowaniu po świecie, a zamiast tego wypełniałem CV i wybierałem przyszłość z najwyższymi zarobkami. Wszedłem na „właściwą” ścieżkę, wszedłem w system z własnymi zasadami i własnym sufitem. Zdałem sobie sprawę, że idę w złe miejsce i nie chce się tam znaleźć.

Dorastając, wydaje się, że mówi się nam: „przestań marzyć i żyj w prawdziwym świecie”. Ale rzeczywistość nas nie otacza. Tworzymy rzeczywistość dla siebie. Myślenie, czyny i idee wpływają na postrzeganie świata. Świat jest znacznie bardziej plastyczny, niż się wydaje. Ma wszystko, czego potrzebujesz. Po prostu musimy to wziąć.

„Wierzyłeś, że możesz robić wszystko, gdziekolwiek chcesz i być kim chcesz, kiedy dorośniesz. A potem dowiedzieli się, że to wszystko jest zabronione. Kazano ci dorosnąć i przestać marzyć, być mądrym i nie stawiać sobie zbyt wysokich celów” – z książki Bądź najlepszą wersją siebie.

Wszystko zaczęło się od marzenia o znalezieniu pracy jako programista. Miałem 18 lat. Wtedy zdałem sobie sprawę, że jutrzejszy sukces jest wynikiem dzisiejszych wysiłków i wykorzystałem trzy letnie miesiące na rozwój umiejętności i osiągnąłem cel zimą. Nie byłem zbyt mądry. Po prostu chciałem i działałem.

Każdego ranka mamy szansę na poprawę i głupotą byłoby ją przegapić. Wiele osób przez całe życie marzy o rzeczach, które można osiągnąć dzięki prostej dyscyplinie. O czym marzysz? Być może wystarczy zrobić jeden krok.

„Niepokój i wątpliwości są pokonywane tylko przez działanie, a stracona szansa będzie Ci przypominać o sobie przez całe życie” - z artykułu Chwile, które sprawiają, że żyjesz.

Marzycie. Im wyższą masz poprzeczkę, tym wyżyj będziesz.

Musisz umieć marzyć. Wiele rzeczy związanych ze szczęściem jest nam narzucanych. W końcu bardzo trudno jest znaleźć prawdziwe pragnienia, gdy łatwiej jest wziąć cudze. Robiłem to samo i nadal mogę się przyłapać na tym, że niektóre rzeczy, które kiedyś wydawały się pożądane, stały się nieciekawe. Ale te cele, które od dawna są obecne w moim życiu, z każdym dniem coraz bardziej doceniam, bo to są prawdziwe pragnienia.

Obudzić się i uświadomić sobie, że tak chciałbyś przeżyć ten dzień, jest bezcenne. Nasze życie staje się z każdą minutą krótsze i czy nie jest nam dane dla szczęścia?

Kiedy marzysz, nie zapomnij żyć teraźniejszością. W końcu John Lennon nie pomylił się, mówiąc, że życie jest tym, co dzieje się z tobą, gdy planujesz przyszłość.

W końcu marzenia nie są celami, ale wskazówkami. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, życie byłoby nieznośnie nudne.

Twoje życie to tylko chwila. I tylko Ty możesz go ulepszyć. W ten sposób z chwili na chwilę Twoje życie nabierze znaczenia na drodze do Twojego marzenia.

Jeśli zrobisz wszystko dobrze, to w pewnym momencie zdasz sobie sprawę, że marzenia się spełniły, a każdy dzień przynosi radość. Jak postępować właściwie? Podejmij decyzję, słuchając dwóch głosów: logiki i intuicji. Wątpliwości pojawiają się w momencie ich niezgody, ale kiedy się zgrywają, wiedz, że tego właśnie potrzebujesz.

Marz, żyj i bądź sobą.

Wszystko jest możliwe.

Wiedz, że twoja przyszłość jest zdeterminowana przez chwile, kiedy przeżywasz ciężkie chwile. Życie będzie rzucać przeszkody, aby sprawdzić, czy jesteś gotowy do opanowania tego, czego chcesz. Jest gotowe dać ci wszystko, czego potrzebujesz. Czy jesteś gotowy na to? Jeśli tak, idź i bierz.

Główne zdjęcie: podumay.info