Grupa orek zaatakowała jednocześnie dwa jachty w przeciągu kilka godzin. Jeden jacht zatonął.

Orki zaatakowały jacht z pięcioma osobami na pokładzie u wybrzeży Portugalii, w wyniku czego żaglowiec zatonął, ale ludzie się uratowali. Kilka godzin później orki zaatakowały inny jacht, który został po prostu uszkodzony. Według Newsweeka w wyniku tego incydentu nikt nie został ranny.

Grupa orek zaatakowała pierwszy jacht, powodując poważne uszkodzenia statku i zatonięcie. Ale pięć osób, które były na jachcie, zostało uratowanych przez przepływającą łódź rybacką.

Stało się to zaledwie 10 km od wybrzeża Portugalii, gdzie kilka godzin później ta sama grupa orek zaatakowała inny jacht, na pokładzie którego znajdowały się dwie osoby. Tym razem gigantyczne ssaki nie uszkodziły tak bardzo żaglówki i ta pozostała na powierzchni. Orki uszkodziły kierownicę jachtu, który został odholowany do brzegu przez przepływający obok statek.

Latem orki często przypływają do wybrzeży Portugalii, aby poczęstować się tuńczykiem żyjącym na tych wodach. Chociaż te ssaki morskie są groźnymi drapieżnikami, rzadko atakują ludzi.

Ale od 2020 roku było tak wiele ataków orek na jachty i łodzie, że lokalne władze zalecają nie wychodzić na morze w nocy, kiedy orki mogą zaatakować, jak miało to miejsce w tych dwóch przypadkach. Naukowcy uważają, że ataki orek na jachty i łodzie nie powinny być uważane za akt agresji. Ssaki te przyciągają hałaśliwe i poruszające się konstrukcje statków, takie jak ster i śmigło. Przyciąga ich również hałas pracującego silnika.

„Istnieją sugestie, że u orek, zwłaszcza młodocianych, takie ataki na statki mogą być tylko zabawą, co oczywiście jest niebezpieczne dla ludzi” – mówi ekspert od ssaków morskich Luke Rendell.

Naukowiec uważa, że ​​wzrost liczby ataków orek na żaglowce można wytłumaczyć faktem, że te ssaki morskie z czasem przekazują sobie podobne doświadczenia. Według Rendella takie przypadki najprawdopodobniej miały miejsce na długo przed 2020 rokiem, po prostu nie stały się znane opinii publicznej.

Dwa lata temu pasażerowie żaglowca sfilmowali atak orek na jacht u wybrzeży Portugalii.

Nawet jeśli orki są uważane za swawolne stworzenia, mogą osiągnąć długość 8 metrów i ważyć do 26 ton. A to oznacza, że ​​takie zabawy orek mogą mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje – mówi naukowiec.

Główne zdjęcie: focus.ua