Wideo z lotem na drastycznie niskiej wysokości wzbudziło media społecznościowe

Filmik, który uchwycił Airbusa A321neo Wizz Air na krytycznie niskiej wysokości, stał się popularny w mediach społecznościowych. Liniowiec prawie rozwalił ogrodzenie lotniska podczas lądowania na greckiej wyspie Skiathos, dosłownie przelatując nad głowami zdumionych przechodniów. Szczegóły opublikował w czwartek 11 sierpnia portal Ynet.

Wielu zastanawiało się, czy lądowanie to było „najniższe w historii”, chociaż samoloty wojskowe lądują na tej samej wysokości, jeśli nie niżej.

Source: youtube.com

Wielu wspominało inny dziewięcioletni incydent na tym samym greckim lotnisku, kiedy Boeing 737 przyleciał do lądowania z bardzo małej wysokości. Chodzi o to, że wyspa Skiathos słynie nie tylko z pięknych plaż i atrakcji turystycznych, ale także z tego, że pas startowy lotniska znajduje się bardzo blisko linii brzegowej.

Lotnisko znajduje się na wysokości poziomu morza, co jednak nie jest rzadkością. W podobny sposób zlokalizowano zlikwidowane lotnisko Sde Dov w Tel Awiwie. Ale w przypadku Skiathos osobliwością jest to, że lotnisko znajduje się tuż przy plaży. Wiele osób przyjeżdża tu tylko po to, by podziwiać lądujące samoloty jak najbliżej – kilka metrów od miejsca spoczynku.

Nawiasem mówiąc, taka rozrywka jest popularna nie tylko w Grecji, ale także na jednej z karaibskich wysp Saint Martin, gdzie samoloty przylatują na niskie lądowanie i przelatują nad głowami wczasowiczów.

Wielu internautów zastanawiało się, czy pilot podczas lądowania w Grecji naruszył przepisy. Wyjaśnienie jest jednak dość proste i zależy od wysokości podejścia i punktu przyziemienia: im bliżej początku pasa startowego ląduje samolot, tym niżej musi się znajdować przy zbliżaniu się do linii brzegowej.

Source: youtube.com

Na samym pasie startowym znajduje się specjalny znak dla pilotów, zgodnie z którym korygują lądowanie. Jest na początku drugiej trzeci pasa. Jeśli kapitan zdecyduje się wylądować trochę bliżej, ani gapie na plaży, ani zagorzali obserwatorzy – fotografowie samolotów nie będą na niego źli. Każdy będzie zachwycony tak rzadkim ujęciem.

foto: vesty.co.il

Jak zwykle internauci nie pozostali obojętni i opublikowali szereg zabawnych interpretacji tego, co się wydarzyło. A tych, którzy wybrali sobie miejsce odpoczynku, by podziwiać samoloty, szczególnie ucieszyła niezwykła możliwość obejrzenia samolotu na wyciągnięcie ręki.

Główne zdjęcie: vesty.co.il