Wszelkie rośliny domowe należy od czasu do czasu nawozić i dokarmiać. I okazuje się, że można to zrobić nie tylko za pomocą gotowych zakupionych mieszanek, ale także za pomocą zwykłego oleju rycynowego! Spróbowałam tej metody i kwiaty ożyły. Chore i uschnięte znów są zielone. Opowiem, jak nawozić rośliny domowe olejem rycynowym i dlaczego to działa.

Jak nawozić rośliny doniczkowe olejem rycynowym

Korzyści płynące z oleju rycynowego dla ludzi są niezaprzeczalne. Jest z powodzeniem stosowany w leczeniu chorób gastroenterologicznych i odbudowie błony śluzowej żołądka i jelit. Olejek rycynowy ma również dobroczynny wpływ na skórę: niweluje suchość oraz stymuluje wzrost brwi i rzęs. Dlatego olej rycynowy przyda się również do roślin domowych. Skład olejku rycynowego:

  • kwas rycynowy (około 80%) - ma właściwości antybakteryjne, dzięki czemu jest w stanie zabić pasożyty, pozbyć się zgnilizny korzeni i ziemi;

  • inne kwasy tłuszczowe (linolowy, stearynowy, rycynolowy, oleinowy) - substancje te są również zdolne do zabijania grzybów i pleśni, patogennej mikroflory w glebie.

Bardzo często rośliny domowe więdną właśnie dlatego, że są zakażone jakimś rodzajem bakterii. Na przykład w glebie i na korzeniach zgnilizna i pleśń nie są widoczne, ponieważ nie pojawiają się na powierzchni. Nie wiedziałam, dlaczego moje kwiaty więdną i zrzucają liście, dopóki sąsiad nie zasugerował spróbowania oleju rycynowego.

Przydatne substancje oczyszczają glebę i „restartują” układ odpornościowy rośliny. W rezultacie korzenie zaczynają lepiej wchłaniać wilgoć i wszystkie przydatne substancje, kwiat rośnie, pojawiają się nowe pędy. Ożywa i znów zaczyna się zielenić.

Zastosowanie oleju rycynowego

Istnieją dwie opcje leczenia i dokarmiania olejem rycynowym. Opowiem o każdym, bo próbowałam obu i okazały się doskonałe.

Jak nawozić rośliny doniczkowe metodą korzeniową

Tutaj do podlewania roślin używa się oleju rycynowego. To bardzo dobra metoda, jeśli zauważysz, że roślina zaczyna gnić, a gleba w zagłębieniach pokryta jest pleśnią. Do nawadniania bierze się 1 łyżkę oleju rycynowego i wlewa się do 0,5 litra czystej wody. Mieszankę należy dobrze wstrząsnąć przed podlaniem, aby olej rycynowy został zmieszany z wodą i otrzymano emulsję. Przed podlaniem roztworem oleju rycynowego podlej roślinę czystą wodą bez żadnych dodatków. Następnie wlej trochę (około 50 ml na małą doniczkę) mieszanki rycynowej. Podlewanie można prowadzić przez 7-10 dni co drugi dzień lub co dwa dni (w zależności od rodzaju rośliny). Potem należy zrobić przerwę na kilka miesięcy.

Jak nawozić rośliny doniczkowe dolistnie

Ta metoda polega na spryskiwaniu roślin, liści i kwiatów. Tu roztwór powinien być znacznie słabszy, aby nie spalić liści i kwiatów. Na litr czystej wody bierzemy tylko 1 łyżeczkę oleju rycynowego. Usuń zwiędłe i zniszczone liście i niezbyt obficie spryskaj kwiat. Najlepiej robić to w okresie pączkowania, z mniej więcej taką samą częstotliwością jak metodę korzeniową. Olejek nie tworzy filmu na liściach, dobrze się wchłania, ale jego stężenie w roztworze nie powinno być wysokie.

Lepiej nie łączyć obu tych metod jednocześnie, tylko wybrać jedną. Kiedy pojawiają się pąki i nowe pędy, spryskuję rośliny doniczkowe. A po lecie, bliżej jesieni, wykonuję profilaktyczny opatrunek metodą korzeniową. Olej rycynowy biorę najprostszy, najbardziej przezroczysty, w aptece, ale lepiej wybrać tłoczony na zimno. Czy spróbowałabyś tej opcji leczenia i nawożenia roślin?

Główne zdjęcie: sovkusom