Wychowanie domowe to indywidualne podejście każdego rodzica do swojego dziecka. Większość stosuje zasady stosowane przez poprzednie pokolenia.

Niestety krzyki, zastraszanie i kary cielesne prowadzą do nieodwracalnych konsekwencji w psychice dziecka. Ale jak nie puścić wodzę, gdy dziecko zachowuje się chamsko, kłóci się i jest niegrzeczne? Wydaje się to niemożliwe. Dlatego staraj się wychowywać dziecko w taki sposób, abyś nie musiał na niego krzyczeć. Przy odpowiednim podejściu nie tylko poda ci szklankę wody na starość, ale zrobi coś więcej...

1. Nie krzycz na swoje dziecko

„Najlepszym sposobem, aby dziecko było dobre, jest uszczęśliwienie go” – powiedział Antoine de Saint-Exupery. Dzieciak, który jest nieustannie karcony przez rodziców, czuje się niekochany. Rzucasz na niego negatywne nastawienie, które w końcu przeniesie na ciebie. Lub wręcz przeciwnie, z powodu nagan stanie się „posłusznym cichym człowiekiem”, który zamieni się w nastolatka o słabej woli. Dlatego jeśli nie chcesz takiego rozwoju wydarzeń, naucz się spokojnie rozmawiać. W rezultacie zauważysz, jak zmienia się zachowanie dziecka.

Jeśli trudno ci się powstrzymać, zastanów się, dlaczego się irytujesz i krzyczysz. Może to słabe wyniki w szkole lub odmowa zjedzenia owsianki? Dlatego następnym razem przygotuj się mentalnie na taką sytuację i zaplanuj rozmowę. Zwróć także uwagę na przyczyny, patrząc na źródło problemu. Dwójka z matematyki - zmniejsz obciążenie innymi przedmiotami i skup się na matematyce. Nie je owsianki - czy sam próbowałeś? Jeśli tak, przygotuj danie według nowego przepisu. Kasza, doprawiana tylko solą i masłem, nie jest najlepszą opcją na nowoczesne śniadanie. Jest tyle ciekawych pomysłów.

2. Chwal swoje dziecko

Psychologowie twierdzą, że dziecko należy częściej chwalić niż karcić. Niestety powód może być trudny do znalezienia. Ale spróbuj. Wyobraź sobie następujący obraz. Przychodzisz ze spotkania, syna nie ma w domu, łóżko nie jest pościelone, lekcje nie odbyte, a on się bawi. Potem pojawia się i czeka, aż znowu zaczniesz na niego krzyczeć. A ty mówisz coś miłego, chwalisz sukcesy z geografii. Ogólnie znajdź coś. Następnie poproś, aby usiadł do pracy domowej, teraz zrobi to bez zmuszania. I nie ma powodu do krzyku. Nie bój się chwalić dziecka, ale nie ulegaj jego kaprysom.

3. Nie przesadzaj

Nie oczekuj od dziecka zbyt wiele. Może nie jest mocny w matematyce, ale dobrze rysuje i pisze poezję. Znajdź to, co robi najlepiej, a następnie to rozwijaj. Nie trzeba krzyczeć, jeśli słabo się uczy, może wyrośnie na genialnego artystę. Zrelaksuj się i nie zmuszaj go do przeskakiwania ponad głowę.

4. Zostań wzorem do naśladowania

Dzieci powtarzają wszystko za rodzicami. Kiedy nie karzesz dziecka, ale pokazujesz mu własnym przykładem, jak pokonywać trudności, wychowujesz dobre dziecko. Małe dzieci, które mają wzorowych rodziców, stają się bardziej pewne siebie, dociekliwe i otwarte.

5. Zaprzyjaźnij się z dzieckiem

Przyjaźń z dzieckiem oznacza, że ​​musi wiedzieć, że w każdej chwili może się do Ciebie zwrócić. Dzięki temu z komunikacji otrzyma pomoc i radę, a nie naganę. Kiedy jesteś w wystarczająco bliskim związku, sam nie będziesz chciał podnosić na niego głosu.

6. Poświęć mu swój czas

Przynajmniej 15 minut dziennie poświęć na dziecko. W tych chwilach rób dokładnie to, czego chce dziecko. Przeczytaj książkę, obejrzyj po raz 15 jego ulubioną kreskówkę lub po prostu napij się herbaty i porozmawiaj. Jeśli nie będzie miał wystarczającej uwagi, zacznie szukać jej w innych ludziach i firmach. Niestety nie zawsze pozytywnych.

7. Kochaj siebie

Jeśli jesteś harmonijny sam w sobie, nie będziesz chciał wyładowywać złeh energii na dzieciach. Często rodzice krzyczą, ponieważ są zmęczeni i nie mają wystarczająco dużo czasu. Najpierw rozwiąż swoje problemy, a potem zacznij wychowywać dziecko. Jeśli rodzic jest szczęśliwy, nie będzie krzyczeć.

Trzeba nie tylko nauczyć się nie krzyczeć na dziecko, ale także wykorzenić przyczynę gniewu. Kształć się, zrozum, dlaczego niektóre wydarzenia dzieją się w życiu, a wtedy nie będziesz miał ochoty i powodu, aby podnieść głos na dziecko.

Główne zdjęcie: all4soul.com