Michael Jackson zawsze poważnie traktował choreografię swoich występów. Jest autorem wielu ruchów tanecznych, które dosłownie podbiły cały świat. Poza jego słynnym „moonwalk” fani wykonawcy z pewnością pamiętają jego „antygrawitacyjny skłon”, który wynosił aż 45 stopni i był sprzeczne z wszelkimi prawami grawitacji.

foto: laykni.com

Król popu po raz pierwszy przedstawił go w 88 roku w swoim teledysku do piosenki Smooth Criminal. Fani byli bardzo zaskoczeni tanecznymi ruchami gwiazdy. Jackson w pewnym momencie występu pochylił się o 45 stopni, nie zginając ciała. Jedną z wersji tego, co się działo, było to, że gwiazdę trzymano za pomocą kabli.

Fani byli jeszcze bardziej zaskoczeni, gdy Michael wykonał tę sztuczkę na żywo na jednym z koncertów, ale w pobliżu piosenkarza nie było żadnych kabli. Jak on to zrobił?

Teraz ten sekret został ujawniony. Ta sztuczka zainteresowała naukowców i odkryli, że przy normalnym pochyleniu tylko górna część ciała jest zaangażowana, aktywowany jest tylko mięsień prostujący kręgosłup. Podczas naszego super triku cały wysiłek spada na łydki i ścięgna.

foto: laykni.com

Obliczenia naukowe wykazały, że żadna osoba nie może wykonać tego ruchu bez specjalnie zaprojektowanych butów. Ale nawet ze specjalnie zaprojektowanymi butami i wsparciem urządzenia bardzo trudno jest zrobić trik, wymaga to mocnego treningu sportowego i dużo ćwiczenia.

Michael Jackson wraz ze swoimi kreatywnymi asystentami stworzył wynalazek, za pomocą którego zostawał unieruchomiony na powierzchni dzięki specjalnym butom.

Buty kaskaderskie różniły się od zwykłych butów jedynie grubym obcasem. Obcasy posiadały specjalne nacięcia, które umożliwiały zaczepienie się o mocowane na scenie zapięcia. Ta innowacja została opatentowana przez króla popu w 1993 roku.

foto: laykni.com

Piosenkarz do 96 roku cieszył fanów tą sztuczką. Kiedy Michael przyjechał do Rosji na występ, chciał ponownie wykonać trik, ale struktura się zepsuła, Michael nie mógł odpowiednio zahaczyć o scenę i upadł.

foto: laykni.com

Zepsute buty i zastawka zostały po koncercie w moskiewskiej kawiarni „Hard Rock Cafe” i pozostały tam do śmierci wykonawcy. Później na aukcji zostały sprzedane za 600 tysięcy dolarów.

Główne zdjęcie: laykni.com