Pewnego dnia rolnik odkrył, że zgubił zegarek w stodole z sianem. Pomimo tego, że nie przedstawiały żadnej wartości, jego koszt był niski, zegar był cenny dla rolnika jako prezent od ukochanej osoby.

Po bezowocnych długich poszukiwaniach zrezygnował. Nie było więcej sił. Widząc w pobliżu bawiących się chłopców, postanowił zwrócić się do nich o pomoc i obiecał nagrodę każdemu, kto znajdzie jego zegarek w sianie.

Słysząc to, chłopcy rzucili się hurtem do stodoły, sprawdzili cały stog siana od góry do dołu, ale nie znaleźli zegara. A w momencie, gdy rolnik miał już zrezygnować z wszelkich prób odnalezienia zegarka, podszedł do niego mały chłopiec i poprosił, by dał mu jeszcze jedną szansę. Rolnik, patrząc na niego, pomyślał, czemu nie, zwłaszcza że dziecko wyglądało całkiem szczerze. Więc rolnik wysłał chłopca do stodoły.

Wyobraź sobie jego zdziwienie, gdy po jakimś czasie chłopiec wyszedł ze stodoły z zegarkiem w ręku. Rolnik przepełniony radością zapytał z ciekawością, jak udało mu się zrobić to, w czym zawiedli inni chłopcy. Chłopiec odpowiedział: „Nic nie zrobiłem. Po prostu usiadłem na podłodze i słuchałem. W ciszy usłyszałem ich tykanie, poszedłem w kierunku dźwięku i znalazłem je.”

Morał: Spokojny, pogodny umysł potrafi myśleć lepiej niż podekscytowany i wzburzony. Daj swojemu umysłowi kilka minut ciszy dziennie. A dusza sama zawsze wie, co zrobić, aby zostać uzdrowiona.

Główne zdjęcie: fit4brain.com