W lipcu 2016 roku urodziły się bliźniaczki Erin i Abby Delaney, takie wydarzenie powinno przynieść rodzicom wielką radość, ale w tym przypadku radość została zastąpiona uczuciem niepokoju.

Dzieci urodziły się 10 tygodni przed terminem, każde z nich ważyło 900 gramów. Ale najgorsze było to, że mieli spleciony mózg, a lekarze nie dawali żadnych prognoz.

foto: laykni.com

Ale sami rodzice nawet nie myśleli o poddaniu się, zebrali się w garść i postanowili zrobić wszystko dla swoich córek, aby wykorzystać najnędzniejsze szanse, choćby po to, by im pomóc.

foto: laykni.com

Kiedy Erin i Abby miały 11 miesięcy lekarze zdecydowali się na najtrudniejszą operację, ale nie dawali żadnych gwarancji, było bardzo duże ryzyko śmierci jednej z sióstr.

foto: laykni.com

Operacja trwała 11 godzin, dzieci zostały rozdzielone i na szczęście oboie przeżyli.

W tej chwili dziewczynki mają prawie 6 lata. Czują się dobrze.

foto: laykni.com

„Podziwiam nasze maluchy. Są takie wspaniałe i są prawdziwymi bohaterkami. Musieli przejść przez tak trudne próby, ale wszyscy przeżyły ”- mówi matka dziewcząt, Heather Delaney.

Lekarze byli zadowoleni z operacji, regularnie monitorują rozwój dziewczynek, co daje im nadzieję na takie same udane operacje w przyszłości.

foto: laykni.com

Nawiasem mówiąc, ta operacja była pierwszą w historii medycyny, w której bliźnięta syjamskie zostały rozdzielone w tak młodym wieku.

Dzięki temu, że czaszka Erin nie była tak poważnie uszkodzona, mogła dojść do siebie szybciej niż Abby, która przez pewien czas była narażona na krwotok i infekcję.

foto: laykni.com

Przed samą operacją lekarze ostrzegali rodziców, że istnieje wiele zagrożeń. Całym procesem separacji kierował dr Gregory Hoyer. Aby naciągnąć skórę na głowie dziecka, lekarze umieścili w ich czaszkach specjalne kulki.

„Mogę przyznać, że sami się baliśmy. Ale staraliśmy się wyłączyć te emocje i zoperować dzieci, bez względu na wszystko”- powiedział dr Hoyer.

foto: laykni.com

Po operacji niemowlęta wprowadzano w stan sztucznej śpiączki, aby ich ciała mogły zregenerować się po stresie.

Obie dziewczynki przechodzą obecnie terapię mającą na celu przywrócenie funkcji mózgu, które nie rozwinęły się, gdy były sparowane.

Oczywiście w najbliższych latach siostry będą miały inne operacje – odbudują czaszki i wstawią brakujące kości.

foto: laykni.com

Szczęśliwi rodzice Erin i Abby są bardzo wdzięczni lekarzom za to, że ich dziewczynki dorastają obok nich i mają nadzieję, że mają przed sobą szczęśliwe i niesamowite życie, na które zasługują, przetrwając takie próby.

Główne zdjęcie: laykni.com