Sahara to największa pustynia świata, druga co do wielkości pustynia na świecie po Antarktyce. Naukowcy i archeolodzy wielokrotnie próbowali ją badać, ale niektóre niewytłumaczalne zjawiska związane z Saharą wciąż pozostają tajemnicą. W dzisiejszym zestawieniu 5 znalezisk Sahary nie poddają się wyjaśnieniu wyjaśnieniu.

1. Oko Sahary

foto: lemurov.net

W latach 60. piloci zobaczyli dziwny obiekt na powierzchni pustyni. Okazało się, że jest to struktura kilku pierścieni umieszczonych jeden w drugim. Całkowita średnica tego znaleziska wynosiła 50 kilometrów.

Według naukowców struktura powstała kilkaset milionów lat temu. Ale dowiedzieć się, jak to wyglądało, nadal nie udało się.

Istnieje kilka punktów widzenia w tej sprawie. Niektórzy uważają, że struktura powstała w wyniku upadku meteorytu, inni zakładają, że ​​jest to spowodowane zjawiskami wulkanicznymi lub erozją gleby. Jednak żadna z wersji nie wytrzymuje krytyki i nie wyjaśnia faktu, że pierścienie w konstrukcji mają idealny kształt.

2. Fortece pod piaskami

foto: lemurov.net

10 lat temu grupa naukowców odkryła na piaskach Sahary ponad sto twierdz, które niegdyś należały do ​​starożytnej cywilizacji libijskiej. Zakłada się, że za pomocą tych fortec starożytni ludzie wydobywali wodę z podziemnych zbiorników. Ale po chwili zbiorniki wyschły, a budynki zostały porzucone na piaskach Sahary.

3. Szkło libijskie

foto: lemurov.net

Tajemnicza półprzezroczysta skała przypominająca szkło jest rozrzucona po całej pustyni. W niektórych miejscach zbocza są prawie w całości zbudowane nie z piasku, ale z drobnych cząstek tego szkła.

Ta sama skała została znaleziona w grobowcu Tutenchamona. Z niego zrobiono chrząszcza, który zdobił drogocenny napierśnik faraona.

Nadal nie ma dokładnych informacji o tym, jak i w jakich okolicznościach pojawiło się libijskie szkło. Jak dotąd istnieją dwie różne opinie. Uważa się, że skała powstała w wyniku zderzenia meteorytu z ziemią lub uderzenia pioruna.

4. Ślady tętnicy wodnej

foto: lemurov.net

Naukowcy twierdzą, że Sahara nie zawsze była pustynią. Dawno, dawno temu płynęły w niej rzeki, a wyschnięte koryta rzek są tego dowodem.

Jedna z tych arterii została odkryta z kosmosu. Zdjęcie pokazuje, że rzeka Tamanrasset wpadała do Oceanu Atlantyckiego. Przyjmuje się, że rzeka wyschła około pięć tysięcy lat temu. Gdyby tak się nie stało, dziś byłaby jedną z najstarszych rzek na świecie.

5. Starożytny ocean

Na Saharze naukowcy wielokrotnie rejestrowali szczątki starożytnych wielorybów, rekinów i żółwi. Ich obfitość prowadzi naukowców do przypuszczenia, że ​​wcześniej na terenie pustyni znajdował się cały ocean.

Tak więc Sahara wciąż jest pełna wielu tajemnic dla ludzkości. Kto wie, ile więcej niewiadomych kryje się pod jego piaskami i czy w przyszłości będą odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Główne zdjęcie: lemurov.net