Są dobre i złe nawyki. I jest kilka dziwnych. Na przykład żuć pąki goździków. Nie, nie kwiaty tylko przyprawy. Chociaż ta „guma do żucia” jest niezmiennie popularna w Indiach od ponad stu lat, dziś ten trend aktywnierozwija się na innych kontynentach. Dlaczego? przeanalizujemy poniżej.

Korzyści z żucia goździków

Samo wyrażenie „żuć goździki” brzmi jakoś ekstrawagancko i niezbyt apetycznie. No może, jeśli popijać je grzanym winem, siedząc gdzieś przy kominku. W rzeczywistości, przy całym swoim bogatym zapachu, w małych ilościach i w suchym wydaniu przyprawa jest praktycznie bez smaku. Ale jeśli żuć dwie lub trzy sztuki dziennie, to za kilka tygodni to się stanie z ciałem.

1. Poprawi się trawienie

Goździki na trawienie

Udowodniono, że olejek goździkowy stymuluje produkcję enzymów trawiennych. Ten fakt potwierdzi każdy, kto choć raz jadł obiad w prawdziwej indyjskiej restauracji: jedzenie tam jest nie tylko wyjątkowo ostre, ale także znacząco wzmaga chęć szybkiego udania się do toalety. Co w większości jest zasługą goździków i imbiru. Żucie pączków goździków da znacznie mniej drastyczny efekt, ale pomoże pozbyć się problemów z trawieniem i wzdęciami.

2. Poranne nudności lub choroba morska znikną

Goździki na chorobę morską

Jeśli nudności często przeszkadzają ci rano, „guma” goździkowa pomoże rozwiązać problem w ciągu 10-15 minut. Wszystko za sprawą wspomnianej wcześniej magii z enzymami trawiennymi, a także zdolnością wpływania na poziom cukru we krwi. Z tego samego powodu nie będzie zbyteczne zabranie przypraw podczas podróży: to szybko złagodzi objawy choroby morskiej. Dla kobiet w ciąży lepiej jest powstrzymać się od przyjmowania tego środka.

3. Wątroba będzie działać lepiej

Goździki na wątrobę

Wątroba to główny filtr naszego organizmu, który codziennie odpiera atak wolnych rodników. Te, które powodują, że organizm się starzeje i prowokują wiele złych rzeczy. Olejek goździkowy pomoże wesprzeć organ. A ponieważ eksperymenty z czystymi olejkami mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje w postaci zatruć i indywidualnej nietolerancji, bezpieczniej jest ograniczyć się do żucia przyprawy.

4. Dziąsła staną się zdrowsze, a oddech świeższy

Goździki dla zdrowia jamy ustnej

Goździki mają silne właściwości antyseptyczne. Nic dziwnego, że jego olejek stosowany jest nawet w stomatologii jako składnik tymczasowych wypełnień. Dlatego żucie goździków korzystnie wpływa na zdrowie dziąseł i jamy ustnej jako całości.

5. Poczujesz się ogólnie bardziej energiczny

Goździki obudzą Cię rano nie gorzej niż kawa

Goździk przyśpiesza większość procesów metabolicznych w organizmie, a zatem orzeźwia nie gorzej niż kawa. To prawda, ta przyprawa powinna być używana tylko przez osoby z normalnym ciśnieniem krwi.

Niestety, na świecie wciąż nie ma panaceum. A zatem nawet bardzo przydatne goździki mają swoje przeciwwskazania:

1. Krwawienie

Nie używaj goździków przy krwawieniach

Nie powinieneś spożywać goździków, jeśli obawiasz się jakiegokolwiek krwawienia: przyprawa tylko wzmocni ten proces.

2. Niski poziom cukru we krwi

Niski cukier i goździki są niekompatybilne

Sam olejek goździkowy zmniejsza produkcję glukozy, a zatem przy niskiej zawartości cukru może tylko zaostrzyć hipoglikemię.

3. Alergia

Możliwa alergia

Indywidualne reakcje są czasami nieprzewidywalne, więc uważnie słuchaj swojego ciała. A przy pierwszych objawach alergii przestań używać goździki.

***Ten artykuł służy wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stosuj samoleczenia, a w każdym razie skonsultuj się z wykwalifikowanym lekarzem przed skorzystaniem z jakichkolwiek informacji zawartych w tym artykule. Redakcja nie gwarantuje rezultatów i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody, jakie mogą powstać w wyniku wykorzystania informacji zawartych w artykule.