Dowiedz się, jak prawidłowo używać cienkich arkuszy aluminiowych.

Na kulinarnych stronach internetowych można znaleźć różne wskazówki dotyczące stosowania folii aluminiowej. Generalnie zaleca się owijanie wypieków tak, aby strona matowa znajdowała się na zewnątrz. Podobno w ten sposób folia nie będzie odbijać ciepła z przyszłej pieczeni.

Co odbija błyszczącą powierzchnię folii?

Wyjaśnienie na temat odbicia wygląda wiarygodnie: ze szkolnego kursu fizyki pamiętamy tę właściwość błyszczących powierzchni. Ale co odzwierciedlają podczas gotowania w piekarniku?

Istnieją trzy tryby wymiany ciepła: przewodzenie, konwekcja i promieniowanie cieplne (termiczne_. Podczas pieczenia w piekarniku dwa ostatnie są kluczowe, ponieważ ani blacha do pieczenia, ani folia nie mają bezpośredniego kontaktu z elementami grzewczymi.

Konwekcja

W piekarniku ciepło jest przekazywane do produktu z elementów grzejnych dzięki ruchowi powietrza. W każdym piekarniku jest konwekcja, i to nie tylko w tym, który ma to słowo w nazwie. Jeśli mówimy o piecu konwekcyjnym, mamy na myśli wentylator, który szybciej porusza ogrzane powietrze.

Błyszcząca (lub matowa) powierzchnia nie wpływa na konwekcję. Folia nagrzewa się niezależnie od tego, z której strony styka się z produktem i przekazuje to ciepło.

W tym przypadku większe znaczenie będzie miało to, jak ciasno folia jest owinięta wokół zawartości. Jeśli powietrze pozostanie pomiędzy produktem a folią aluminiową, może stać się barierą izolacyjną i spowolnić przenoszenie ciepła.

Promieniowanie cieplne

Konwekcja jest najważniejsza podczas gotowania potraw w piekarniku, ale część wymiany ciepła jest spowodowana promieniowaniemtermicznym. Emitowaey jest przez dowolny przedmiot o temperaturze powyżej zera bezwzględnego (−273,15 ° C), czyli wszystkie elementy piekarnika i całą jego zawartość.

W przypadku promieniowania podczerwonego strona folii ma znaczenie: błyszcząca powierzchnia odbija promienie, matowa powierzchnia przechwytuje. Ale ta różnica w przenoszeniu ciepła jest ważna tylko w przypadku bardzo wrażliwych urządzeń. Strona folii będzie miała niewielki wpływ na szybkość gotowania obiadu.

Dlaczego folia ma różne strony?

Różne powierzchnie folii nie są wykonywane celowo, jest to cecha procesu technologicznego. Aluminium jest zwijane w cienkie arkusze folii za pomocą ciężkich metalowych wałków, jak ciasto wałkiem do ciasta. Jedna strona styka się z wałkami, które polerują go na połysk. Druga pozostaje matowa.

Która strona folii powinna stykać się z produktami

Eksperci uważają, że w tej kwestii możesz całkowicie polegać na własnym guście, ponieważ nie ma różnic funkcjonalnych. Robert Wolke pisze o tym w swojej książce „Co Einstein powiedział swojemu kucharzowi". Do podobnego wniosku, czy istnieje właściwa i zła strona folii aluminiowej, doszli eksperci z Reynold’s Kitchen.

Pytanie, z której strony stosować folię, jest fundamentalne tylko w przypadku arluszy aluminiowych z powłoką nieprzywierającą. W takim przypadku producent zaleca układanie produktów po stronie matowej oznaczonej jako nieprzywierająca.

Główne zdjęcie: cooku