Ci, którzy choć raz użyli prześcieradła z gumką, wyraźnie docenili wszystkie jego zalety. Trudno się temu dziwić – po jednokrotnym założeniu można się o nic nie martwić, dopóki nie przyjdzie czas na zmianę pościeli. Jednocześnie nie zawsze można znaleźć prześcieradło o odpowiednim rozmiarze z nadrukiem, który Ci się podoba, a szycie pościeli na zamówienie nie jest opłacalne. Istnieje jednak wyjście z tej sytuacji! Wystarczy wykonać pomiary, proste obliczenia i zaopatrzyć się w wystarczającą ilość materiału o odpowiedniej szerokości. Są całe 2 sposoby łatwego szycia, a pierwszy z nich pozwala zaoszczędzić nawet na gumce.

foto: cpykami

Cięcie w obu przypadkach jest jednakowe i bardzo proste, różnica dotyczy jedynie obróbki krawędzi w okolicy gumki. Wszystko sprowadza się do uzyskania prostokątnego kroju o odpowiednim rozmiarze.

Aby określić szerokość tkaniny i ogólne zużycie materiału, musisz wykonać kilka prostych pomiarów. W obliczeniach uwzględniono długość, szerokość i wysokość materaca.

foto: cpykami

Obliczenia tkaniny można przedstawić w postaci wzorów:

Szerokość tkaniny = szerokość materaca + wysokość materaca x 2 + 20 cm (10+10)

Długość tkaniny = długość materaca + wysokość materaca x 2 + 20 cm (10 + 10)

20 cm w tym przypadku to suma dwóch zagięć znajdujących się z tyłu materaca. Zagięcia są tej samej wielkości na całym obwodzie prześcieradła.

Złóż prostokąt na ćwiartki. Wszystkie wolne rogi znajdują się w jednym miejscu. Zadaniem jest usunięcie nadmiaru tkaniny w każdym z rogów. W rzeczywistości musisz zaznaczyć kwadrat, którego bok jest równy wysokości materaca, biorąc pod uwagę jedno zagięcia.

Bok kwadratu = wysokość materaca + 10

Następnie pozostaje tylko przymocować materiał szpilkami krawieckimi i jednocześnie odciąć wszystkie 4 kwadraty. Teraz na prostokątnym płótnie nie ma narożników.

foto: cpykami

Następnie pracujemy z każdym rogiem osobno. Zadaniem jest połączenie i zszycie 2 boków kwadratu. Robiąc to za pomocą francuskiego szwu, możesz obejść się bez późniejszego przetwarzania zagięć, ponieważ zostaną one zszyte do wewnątrz. Oprócz reprezentacyjnego wyglądu ten krok poprawia walory eksploatacyjne pościeli, która musi być często prana.

Cała praca polega na następującym: łączymy 2 boki kwadratu i układamy linię wzdłuż przedniej strony ze wcięciem od krawędzi 3,5-4 mm, następnie odwracamy powstały róg i dobrze prasujemy tkaninę. Dalej szyjemy już po wewnętrznej stronie z odstępem od krawędzi około 1 cm.

foto: cpykami

Teraz uzupełniamy każdy róg gumką. W tym celu mierzymy od miejsca linii do każdej strony odległość równą wysokości materaca i wykonujemy odpowiednie oznaczenia. Zużycie gumki dla każdego segmentu musi być zmniejszone o 1/3 jego długości. Dzięki temu tkanina będzie ściągnięta na rogach, co zapewni prześcieradłom pożądane dopasowanie.

Po zmierzeniu wymaganej ilości gumki złóż ją na pół i przymocuj w okolicy szwu za pomocą szpilki krawieckiej. Następnie rozciągnij od środka do znaków i przymocuj ponownie. Zapięcia poprzeczne wykonujemy po bokach zwykłym ściegiem, a na rozciągniętej gumce układamy szew zygzakowaty, który nada gotowemu produktowi niezbędną elastyczność.

foto: cpykami

Naciągając gumkę, wykonujemy 2 fałdy po 1 cm w rzędzie. Następnie krawędź prześcieradła szyjemy na całym obwodzie, cały czas wyginając tkaninę, tworząc krawędź. W miejscach, w których występuje gumka, naciągamy tkaninę i przechodzimy ze zwykłego ściegu na zygzak.

foto: cpykami

Druga metoda jest podobna do pierwszej. Jedyna różnica polega na tym, że podczas obróbki krawędzi wykonywany jest szersze zagięcie, które jest zasadniczo tunelem. Gumkę tutaj po prostu przeciąga się w kółko, jej końce są połączone ze sobą w obszarze małego otworu technicznego.

foto: cpykami

Więcej o szyciu prześcieradeł z gumką na 2 sposoby można dowiedzieć się z filmiku:

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: cpykami