Liście storczyka straciły turgor, a potem okazało się, że w doniczce nic nie zostało z korzeni? Nie rozpaczaj i w żadnym wypadku nie wyrzucaj osłabionej rośliny. Istnieje sprawdzony sposób na szybki powrót do zdrowia bez użycia drogich leków i stymulantów. Zapewniając storczykowi komfortowe warunki, łatwo jest osiągnąć pozytywny wynik. Kompleks działań resuscytacyjnych jest prosty i jasny.

Storczykowi praktycznie nie pozostało żywych korzeni. Wszystkie muszą zostać usunięte. Jak najdokładniej oczyszczamy łodygę z martwej tkanki, a następnie ją skracamy.

Odetnij mały kawałek świeżego imbiru. Bez czyszczenia rozgnieść w moździerzu lub zmielić w inny wygodny sposób, a następnie wlać 0,5 litra wody źródlanej i pozostawić do zaparzenia. Wodę nasyconą imbirem filtrujemy przez sito i wlewamy do butelki ze spryskiwaczem.

Dokładnie spryskaj storczyk ze wszystkich stron. Imbir jest doskonałym środkiem antyseptycznym. Dzięki temu zabiegowi osłabiona orchidea nie będzie bała się grzybów i innych chorób. Chroni imbir i przed owadami.

Storczyk umieszczamy w odpowiednim pojemniku i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, aby zapobiec gniciu.

W grubej łupinie orzecha kokosowego zrób otwór na tyle duży, aby zmieściła się w nim łodyga storczyka. W przypadku braku grubej skorupy można użyć sprasowanych płatków kokosowych, które łatwo znaleźć w sklepach ogrodniczych.

Storczyk umieszczamy w odpowiednim pojemniku i zalewamy wodą źródlaną. Powinno wystarczyć, aby kokos został odżywiony i był w stanie nawilżyć osłabioną roślinę łatwo przyswajalnymi składnikami odżywczymi. W razie potrzeby wodę należy dodawać okresowo.

Bierzemy przezroczystą torbę o odpowiednim rozmiarze i odcinamy rogi. Wkładamy torbę na storczyk i mocujemy ją od dołu. Teraz wilgoć nie będzie dużo odparowywać, jednocześnie dzięki szczelinom storczyk ma zapewnioną cyrkulację powietrza. Następnie pozostaje tylko czekać i okresowo dodawać wodę.

Najpierw storczykowi umocnią się liście, a potem zaczną szybko rosnąć korzenie. Po upewnieniu się, że storczyk odżył, a korzenie wystarczająco urosły, usuwamy kokos. Teraz możesz bezpiecznie przesadzić storczyk w stałe miejsce.

Główne zdjęcie: cpykami