Doświadczona krawcowa nauczyła mnie ostrzyć nożyczki, aby zawsze były ostre.

Kiedy byłam w szkole, szkoliliśmy się w zakładzie szkoleniowo-produkcyjnym. Każdy wybierał dla siebie zawód, ja zdecydowałam się na szycie. Raz w tygodniu w czwartki nie chodziliśmy do szkoły, tylko chodziliśmy do zakładu.

Następnie, w wakacje, odbywaliśmy dwutygodniową praktykę w atelier. Szyliśmy białe fartuchy, a raczej wykonywaliśmy różne operacje, na przykład szycie szwu na rękawie lub wycinanie detali. Tam one były szyte w ogromnych ilościach. I ufali nam, jak dorosłym, i dawali nam normę jak dorosłym.

Doświadczone krawcowe wiele nas tam nauczyły i przydało się w życiu. Na przykład, że każdy szew musi być zawsze wygładzony do idealnego stanu, aby stał się suchy. Albo jak ostrzyć nożyczki, żeby zawsze były ostre.

Główną zasadą jest nie doprowadzenie nożyczek do całkowitej tępości, ale ciągłe ostrzenie zapobiegawcze za pomocą improwizowanych środków, bez pomocy specjalisty.

Bardzo skuteczna metoda przy użyciu cienkiej igły. Konieczne jest wzięcie igły i przyniesienie jej do krawędzi ostrzy nożyczek i, jakby otwierając nożyczki za pomocą igły, przesunąć ją do otworu ostrzy.

Zrób to 6-7 razy, a nożyczki tną lepiej niż wcześniej.

Innym sposobem na ostrzenie jest szklana fiolka z lekiem.

Nożyczki są doprowadzane do podstawy szyi i podobnie jak w przypadku igły, szyjką otwiera się nożyczki. Wystarczy 6-7 ruchów, aby ustabilizować ostrza.

Wszystkie te ruchy trwają kilka sekund.

Ale jeśli nożyczki jednak przestały ciąć tkaninę, a nawet papier, potrzebne jest poważniejsze ostrzenie. W takich przypadkach pomaga drobnoziarnisty papier ścierny.

Połóż go na idealnie płaskiej powierzchni, np. szkle z ramki na zdjęcia i kilkakrotnie odsuń od siebie krawędź tnącą. Jest to miejsce na nożyczkach, w którym metal znajduje się pod kątem, za pomocą którego następuje cięcie. W takim przypadku płaszczyzna krawędzi tnącej powinna być wyrównana z płaszczyzną papieru ściernego.

Wszystkie te metody są odpowiednie dla noży biurowych do cięcia papieru oraz dla krawieckich.

Na papierowych nożyczkach zwykle znajduje się nit, jeśli jest rozluźniony, nożyczki przestają ciąć. Aby go naprawić, musisz trochę spłaszczyć młotkiem.

Wysokiej jakości nożyczki mają śrubę.

Używam wszystkich tych nożyczek.

Ale absolutna miłość to te nożyczki:

Kupiłam je na AliExpress. Idealnie tną każdą tkaninę o dowolnej grubości. Wcale nie stają się tępe.

Główne zdjęcie: vkus-expert