W sezonie zimowym domowe kaloryfery zamieniają się w prawdziwe zbiorniki kurzu. Czasami źle wyczyszczone kaloryfery podczas ogrzewania wydzielają charakterystyczny nieprzyjemny zapach, co wcale nie jest zdrowe, zwłaszcza jeśli w rodzinie jest astmatyk lub alergik.

Czyszczenie ich od wewnątrz nie jest takie proste, szczególnie w kuchni, gdzie osadza się kurz wraz z drobinkami tłuszczu. W Internecie jest wiele przepisów i metod czyszczenia kaloryferów różnych typów, a także ogłoszeń od firm sprzątających gotowych podjąć się tej pracy. Jeśli nie bierzesz pod uwagę usług profesjonalistów, przedstawimy wygodną metodę, dzięki której można szybko i bez wysiłku wyczyścić nawet stare żeliwne kaloryfery.

Zapomnij o umywalkach, szmatach, odkurzaczu i suszarce do włosów, nie będziesz potrzebować ani metrów folii, ani rękawic ochronnych. Wystarczy dokupić najtańszy pędzel do kaloryferów, od zwykłego pędzla różni się tylko tym, że rączka u podstawy pędzla jest wygięta. Dzięki temu ulepszeniu bardzo wygodnie jest dostać się do najbardziej niedostępnych miejsc przy ścianie.

W praktyce mycie kaloryfera takim pędzlem wygląda następująco: najpierw rozłóż szmatkę lub folię pod kaloryferem, spryskaj zanieczyszczone miejsca z butelki ze spryskiwaczem zwykłą wodą z mydłem, przetrzyj powierzchnię pędzlem.

Następnie po minucie spryskaj kaloryfer spryskiwaczem z czystą wodą. Woda z mydłem wraz z brudem po prostu spłynie. Jeśli kaloryfer nie zostanie umyty za pierwszym razem, spróbuj powtórzyć zabieg ze spryskiwanie wodą z mydłem jeszcze kilka razy.

Wystarczy raz w miesiącu czyścić kaloryfery tą metodą. Jest ona nie mniej skuteczna niż generator pary.

Główne zdjęcie: lemurov.net