Od maja jest niesamowicie gorąco. Wszystkie okna i balkony są otwarte przez cały dzień. Komary i muchy nie są płochliwe, roje mają tendencję do wlatywania do domu. Nie mam żadnych moskitier na oknach. Jednak przez całe lato maksymalnie jeden komar wleciał do mojego mieszkania, a w dodatku z klatki schodowej przez przeoczenie.

Kategorycznie nie używam fumigatorów i innych kupionych w sklepie środków odstraszających komary. Tworzę własne spraye, które ratują mnie przed tzw. bzyczącymi lotnikami.

Ogólnie rzecz biorąc, najważniejszą rzeczą, której owady tak nie lubią, są ostre zapachy.

W oparciu o tę podstawową zasadę tworzę spraye do zwalczania komarów i muszek.

Nieźle rozwiązuje problem zwalczania muszek spray z odświeżaczem. Ale na much jest praktycznie bezużyteczny.

Dobrze chroni przed komarami i muchami napar z goździków na alkoholu. Ale napar okazuje się mieć gęsty ciemny kolor. Nie można go zastosować na jasnych oknach i białym parapecie. Ale ty możesz wlać trochę do kubka lub włóż bawełniany wacik i polej napar na wierzchu. Taki kubek stawiamy na parapecie. Zapewniam, że komarom i muchom nie jest tak łatwo przebić się przez taką „zasłonę”. Co najważniejsze, nie zapomnij dodawać świeżego naparu co 6-8 godzin.

Bardzo dobrze chroni przed komarami i muchami napar na alkoholu kamforowym. Musisz wziąć 25 ml. Na tę objętość wkładamy 15 goździków i trochę zmiażdżonego liścia laurowego. Wystarczy 4-5 sztuk.

Fiolkę z naparem chowamy w ciemnym miejscu na tydzień. Tak ten napar również będzie miał ciemny kolor, jeśli trafi na jasną powierzchnię, na pewno pozostawi ślady.

Używam go również jak zwykły napar z goździków. Wlewam do kubka z sołą lub wacikiem.

Na całym obwodzie ramy nakładam niewielką ilość naparu. Po prostu wycieram ją wacikiem zamoczonym w naparze.

Napar można przelać do butelki ze spryskiwaczem i spryskać moskitierę.

Główne zdjęcie: xitrosti.com