„Pokój jest w tobie. Nie szukaj go na zewnątrz”. – Budda

Pewien bogaty człowiek chciał powiesić w swoim domu obraz, przy każdym spojrzeniu na który czułby spokój w duszy. Za najbardziej „spokojny” obraz obiecał on zapłacić milion. Dowiedziawszy się o tym, artyści z różnych krajów zaczęli wysyłać mu swoje prace. Po przejrzeniu tysięcy obrazów bogacz wybrał tylko dwa, które wydawały mu się najbardziej udane.

Pierwszy był jasny, radosny i uspokajający. Artysta przedstawił na nim absolutnie sielankowy krajobraz: krystalicznie czyste, błękitne jezioro odbijało promienie letniego słońca, stojące wokół drzewa wyciągały gałęzie do wody; majestatyczne białe łabędzie przecinały taflę wody, a na horyzoncie widać było wioskę i zgrabne konie pasące się na łące.

Drugi obraz radykalnie różnił się od pierwszego. Były na nim skały, u których podnóża szalało morze. Fale sztormowe były tak wysokie, że dotarły do ​​środka urwiska. Niskie ciemnoszare chmury zakryły niebo, a na szczycie urwiska widoczne były przerażające sylwetki drzew, oświetlone błyskami piorunów.

Nie można było nazwać tego obrazu spokojnym. Jednak jeśli przyjrzeć się uważnie, można zobaczyć mały krzak, który wyrósł ze szczeliny w skale. Na nim znajdowało się małe gniazdo, w którym siedział mały biały ptaszek. Siedział on z dumną i niewzruszoną miną, zupełnie niezaniepokojony otaczającym go szaleństwem.

Jaki obraz wybrał bogaty człowiek? Oczywiście drugi. Ponieważ promieniuje spokojem znacznie bardziej niż pierwszy. W końcu prawdziwy spokój objawia się nie wtedy, gdy wokół jest cicho i pogodnie, ale kiedy, pomimo wszystkiego, co dzieje się wokół ciebie, nadal zachowujesz spokój w sobie...

Główne zdjęcie: fit4brain.com