Historia ratowania chińskiego górnika Chung Wai wydaje się fantastyczna. 42-letni mężczyzna był wśród górników pochowanych w trzęsieniu ziemi i przeżył w tunelach przez prawie dwadzieścia lat. Znamy szczegóły i prawie nie wierzymy, że jest to możliwe.

Jak wiecie, w 1997 roku zachodnimi Chinami wstrząsnęło potężne trzęsienie ziemi o sile prawie 8 punktów w skali Richetra. Kopalnia węgla, w której pracował Chung Wai, znajdowała się praktycznie w epicentrum. Spośród prawie dwustu górników tylko 51 zostało wyciągniętych na powierzchnię, do reszty ratownicy nie mogli dotrzeć. Po pewnym czasie poszukiwania zostały całkowicie wstrzymane. Mężczyzna był jedynym ocalałym, ponieważ w chwili wstrząsu znajdował się obok wzmocnionego szybu wentylacyjnego.

Większość jego towarzyszy zmarła natychmiast w wyniku upadku struktur. Podobno pomógł mu przeżyć zapas żywności, przygotowany specjalnie na tę okazję w podziemnym magazynie specjalnym. Z biegiem czasu Chung Wai nauczył się polować na szczury i owady, a także włączył do swojej diety przetrwania słabo fosforyzujący mech, który rośnie na ścianach tuneli.

Kilka lat temu lokalne władze postanowiły reaktywować kopalnię. Wyobraź sobie ich zdumienie, gdy w jednym z tuneli znaleźli wyczerpanego i osłabionego podziemnego „Robinsona”. Mężczyzna mówił z trudem, a jego stan psychiczny wywoływał znacznie większe obawy ratowników niż słabość fizyczna. Prawda, że ​​nie mniej szacunku powoduje jest jego wola życia. Chung Wai powiedział, że do ostatniej chwili wierzył, że jego próby są tymczasowe.

Mężczyzna nadal miał nadzieję na zbawienie i wyposażył swoje życie, aby zachować formę, codziennie starał się wykonywać zestaw ćwiczeń i zabawiał się piosenkami. Już dawno stracił poczucie czasu, a ostatnio coraz więcej spał. Uratowanie Chang Waia wywołało szeroki rezonans, o jego rehabilitację zadbali najlepsi lekarze Chin.

Szczególnie szokujące było nieoczekiwane „zmartwychwstanie” górnika dla jego bliskich, którzy od dawna pogodzili się z jego śmiercią. Mężczyzna musiał na nowo nauczyć się żyć w świecie, który zmienił się w ciągu siedemnastu lat.

Główne zdjęcie: lemurov.net