Dobra rada jest często destrukcyjna.

Czy często musisz słuchać rad innych ludzi, a może sam lubisz udzielać rad? Temat porad jest bardzo aktualny i niepokoi wielu. Spróbujmy dowiedzieć się, w jakich przypadkach należy udzielać porad i jak właściwie reagować na opinie, komentarze i krytykę innych osób.

Nieproszona rada, bez względu na to, jak uprzejmie została przedstawiona, to absolutna pewność, że wiesz, co najlepiej zrobić, i niechęć do zachowania swoich przekonań dla siebie.

Jak udzielać porad, nie obrażając nikogo?

Kiedy należy udzielić porady?

Wstrzymanie się od głosu i nie doradzanie niczego krewnym, przyjaciołom lub znajomym może być bardzo trudne. Ale rada jest odpowiednia tylko w trzech sytuacjach:

  • kiedy zostałeś o to poproszony osobiście;

  • kiedy wykonywana jest wspólna praca i trzeba uzyskać wspólny wynik;

  • kiedy jesteś ekspertem i dokładnie wiesz, jak poprawić sytuację.

Kiedy udzielamy nieproszonych rad, wydaje nam się, że pomagamy drugiej osobie, ale w rzeczywistości demonstrujemy:

  • twoja słuszność;

  • wyższość (czyli znacznie lepsze zrozumienie konkretnego zagadnienia);

  • pragnienie bycia użytecznym i otrzymania za to wdzięczności.

Każdy ma prawo do popełniania własnych błędów i zdobywania osobistych doświadczeń, nie ma potrzeby mu przeszkadzać. Dobra rada jest często destrukcyjna.

Kiedy doradzamy bez pilnej potrzeby, wchodzimy na cudze terytorium, próbując rozwiązać problemy innej osoby, nie zauważając własnych.

Czasami nie należy udzielać rad, nawet gdy jesteś o to proszony, aby nie pozbawić człowieka zasobu dla jego rozwoju i pozwolić mu przejść przez przygotowaną dla niego ścieżkę. Pamiętaj, że wszyscy ludzie są różni, każdy ma swoje zdanie, wartości, gusta i wizję otaczającego go świata, poglądy dwojga ludzi mogą się wcale nie pokrywać.

Jak właściwie doradzić lub w ogóle przestać to robić?

Co zrobić, jeśli naprawdę chcesz udzielić porady?

1. Dowiedz się, czy dana osoba chce usłyszeć Twoją opinię i zareaguj spokojnie, jeśli odpowiedź brzmi „nie”.

2. Powiedź o tym, że zawsze jesteś gotowy do wspierania przeciwnika, bez względu na to, co robi.

3. Opowiedz osobistą (podobną) historię i opowiedz, jak udało Ci się rozwiązać problem.

4. Po wysłuchaniu historii drugiej osoby zidentyfikuj pozytywne punkty i dopiero wtedy przejdź do tego, co Twoim zdaniem wymaga poprawy.

Pamiętaj, że musisz szanować osobistą przestrzeń innych ludzi, nie pozbawiać ich możliwości pójścia własną drogą, skoncentrowania się na własnych problemach, a nie na innych. Według statystyk tylko 5% osób z radością odbiera nieproszone porady, 65% - negatywnie, a 30% - podejrzanie. Lepiej jest dzielić się swoim doświadczeniem życiowym z ludźmi, nie ingerując w ich. Czasami trzeba zmusić się do milczenia i skierować cenną energię na coś pożytecznego.

Jak właściwie reagować na porady?

Doradcy są różni. Niektórzy walczą o uwagę, więc nie widzą własnych granic i łatwo naruszają granice innych. Inni potrzebują pochwały, chcą poczuć swoją wartość. A jeszcze inni są bardzo trwożni i starają się kontrolować wszystko, nawet obce życie.

Nieproszone porady mogą znacząco wpłynąć na czyjeś życie. Nieproszone rady innych osób czasami radykalnie zmieniają sytuację, dlatego należy być ostrożnym i przede wszystkim myśleć własną głową.

Słuchając rad innych, nie trzeba przyjmować innego punktu widzenia, wystarczy grzecznie powiedzieć „dziękuję” i postępować zgodnie z własnym uznaniem.

Jeśli rozmówca postrzega Twoje „dziękuję” jako impuls do kontynuacji dialogu, możesz wytłumaczyć, że chcesz przejść tą drogą na własną rękę i zdobyć własne doświadczenie.

Główne zdjęcie: storyfox