Zachowanie zwierząt jest silnie uzależnione od warunków ich życia, więc ten sam pies może wyglądać zupełnie inaczej w różnych okolicznościach. Tak stało się z psem o imieniu Clementine, który został znaleziony na ulicach południowej Kalifornii przez amerykańskich obrońców praw zwierząt.

Clementine została umieszczona w schronisku, ale nadal wyglądała na przygnębioną i niekomunikatywną. Ponadto stwierdzono u niej szereg chorób, a personel schroniska uznał ją za beznadziejną pod względem zakwaterowania. I tak się stało – podczas gdy pozostałych mieszkańców schroniska jeden po drugim zabierano do nowych domów, Clementine pozostała w swojej klatce.

foto: womenbookdays

foto: womenbookdays

Ostatecznie Clementine znalazła się na liście do eutanazji, ale gdy do śmierci pozostały tylko dwa dni, zdarzył się cud – jedna kobieta postanowiła zabrać ją do domu.

Kobieta ta to Elizabeth Cossart, która zauważyła na stronie schroniska zdjęcie psa. Ona sama nie wiedziała, dlaczego Clementine zapadła się w jej duszę – najprawdopodobniej dlatego, że smutne, puste spojrzenie zwierzęcia i przygarbiona postawa niemal sprawiły, że wybuchnęła płaczem.

I w tym momencie postanowiła zostać właścicielką tego nieszczęsnego psa.

Elizabeth zabrała Clementine do domu i przedstawiła ją innym swoim psom, Elkowi i Maple.

foto: womenbookdays

Natychmiast znalazły wspólny język i to właśnie te przyjaciele pomogły Clementine przyzwyczaić się do nowego otoczenia.

foto: womenbookdays

Potem były wizyty u weterynarza i długi proces rekonwalescencji. Jednak w końcu po siedmiu miesiącach Clementine zdołała przezwyciężyć swoje choroby i lęki, zamieniając się w wesołego i czułego psa, który chętnie komunikuje się z właścicielami.

foto: womenbookdays

Elizabeth mówi, że teraz Clementine przypomina jej aktywnego, ciekawskiego szczeniaka, gotowego do zabawy i przytulania przez cały dzień. Zmienił się też jej wygląd i postawa - trudno rozpoznać w niej tego nieszczęsnego biedaka, który wszystkiego się bał i na nic nie liczył.

foto: womenbookdays

Elżbieta i jej mąż są bardzo zadowoleni z Clementine, traktują ją z miłością i czułością, a pies odwzajemnia się.

Główne zdjęcie: womenbookdays