Zygmunt Freud, austriacki psycholog, uważał, że gdy tylko człowiek zaspokoi swoje podstawowe potrzeby, zostanie nakarmiony, ubrany, obuty i znajdzie suchy i wygodny dom, na pewno będzie chciał wiedzieć, kim jest, jaki jest jego sens życia.

Czy jestem lepszy od innych czy gorszy, a jeśli lepszy, to w jaki sposób? Czy rówieśnicy mnie szanują? Dlaczego mnie kochają?

Aby w jakiś sposób się zidentyfikować, musisz się z kimś porównać. A z kim porównywać? Komu dorównywać?

Freud ma cudowne powiedzenie: Jedyną osobą, z którą musisz się porównywać, jesteś Ty z przeszłości. Jedyną od której musisz być lepszy dziś.

Bardzo łatwo jest zrozumieć, czy twoja inteligencja w pewnym momencie się rozwija, czy zatrzymuje: zapisz na kartce w prawej kolumnie tytuły książek, które przeczytałeś 5 lat temu, tytuły obejrzanych filmów, tytuły społeczności, które subskrybowałeś w Internecie, a w lewej kolumnie - wszystko, co Cię teraz interesuje.

I porównaj.

Niektóre kobiety przestają interesować się światem zewnętrznym zaraz po ukończeniu studiów, a raczej uczą się go nie poprzez powieści i sztuki teatralne, ale poprzez sieci społecznościowe. A w kolumnie „książki” mają myślnik. A filmy zastąpiły bezpretensjonalne filmy blogerów z YouTube.

Ale jest jeszcze inna kategoria kobiet, które na nowo odkrywają twórczość Czechowa, Sienkiewicza i Dumasa. Nie jest ich wielu, ale są. Są skromne, więc nie krzyczą o sobie w Internecie.

Nawiasem mówiąc, skromność jest także jednym z przejawów inteligencji.

Freud radził także werbalnie opisywać swoje otoczenie. Naszą refleksją są ludzie, z którymi znajdujemy wspólny język i utrzymujemy relacje. Czy uważamy ich za mądrych, przenikliwych, dalekowzrocznych? Musisz odpowiedzieć tak szczerze, jak to możliwe.

I wreszcie, inteligentna kobieta rzadko traci panowanie nad sobą. Im więcej ma inteligencji, tym lepsza wytrzymałość. Inteligentna kobieta nie kłóci się o drobiazgi, ale dba o swoje nerwy.

W jednym magazynie przeczytałam, że mądre kobiety lubią zadawać pytania i potrafią odpowiednio żartować. Myślę, że możemy umieścić te obserwacje na ogólnej liście cech.

Cóż, jeśli potrzebujesz wykonać szybki test na inteligencję, pomoże ci krótka żydowska anegdota:

- Solomon Markowicz, jak ustalić, czy kobieta jest mądra czy głupia ...?

- Po mężczyźnie, Monia, po mężczyźnie... 

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya