Konfucjusz był wielkim chińskim myślicielem i filozofem. Filozofia Konfucjusza koncentrowała się na kwestiach moralności, zarówno z osobistego, jak i społecznego punktu widzenia. Konfucjusz nauczał o poprawności stosunków społecznych, sprawiedliwości i równości. Jego nauki stały się bardzo znane w Chinach.

Poniżej znajduje się 9 potężnych lekcji życia opartych na filozofii Konfucjusza:

1. Po prostu idź dalej

„Nie ma znaczenia, jak wolno idziesz, o ile się nie zatrzymujesz”

Jeśli będziesz podążać właściwą ścieżką, w końcu dotrzesz do upragnionego celu. Ciężka praca musi być wykonywana konsekwentnie. Człowiek, który odnosi sukces, to taki, który pozostaje oddany idei i mimo okoliczności dąży do celu.

2. Twoi przyjaciele mają znaczenie

"Nigdy nie zaprzyjaźniaj się z kimś, kto nie jest lepszy od ciebie"

Twoi przyjaciele reprezentują proroctwo twojej przyszłości. Kierujesz się tam, gdzie oni już są. To dobry powód, aby szukać przyjaciół, którzy podążają w tym samym kierunku, który wybrałeś. Otaczaj się więc ludźmi z ogniem w sercu!

3. Za dobre rzeczy trzeba płacić

„Łatwo jest nienawidzić, a trudno kochać. Wiele rzeczy w naszym życiu opiera się na tym. Wszystko, co dobre, jest trudne do osiągnięcia, a o wiele łatwiej jest dostać coś złego”.

To wiele wyjaśnia. Łatwiej nienawidzić, łatwiej okazywać negatywność, łatwiej usprawiedliwiać. Miłość, przebaczenie i hojność wymagają wielkiego serca, wielkiego umysłu i dużego wysiłku.

4. Najpierw przygotuj swoje narzędzia

„Oczekiwania życiowe zależą od pracowitości. Mechanik, który chce udoskonalić swoją pracę, musi najpierw przygotować swoje narzędzia.”

Konfucjusz powiedział: „Sukces zależy od wcześniejszego przygotowania, a bez takiego przygotowania, porażka na pewno się wydarzy”. Cokolwiek robisz w życiu, jeśli chcesz odnieść sukces, musisz się najpierw przygotować. Nawet największa porażka może przyspieszyć drogę do sukcesu.

5. Nie ma nic złego w byciu w błędzie

Nie ma nic złego w popełnieniu błędu, jeśli go nie zatrzymasz w pamięci. Nie martw się drobiazgami. Popełnienie błędu nie jest wielką zbrodnią. Nie pozwól, aby błędy zepsuły Ci dzień. Nie pozwól, aby negatywność zajmowała twoje myśli. Nie ma nic złego w popełnieniu błędu! Świętuj swoje błędy!

6. Zwróć uwagę na konsekwencje

„Kiedy jesteś zły, pomyśl o konsekwencjach”

Salomon powiedział: „Ten, kto jest cierpliwy, jest lepszy niż odważny, a kto panuje nad sobą, jest lepszy niż zdobywca miasta”. Zawsze pamiętaj, aby zachować spokój i myśleć o konsekwencjach.

7. Wprowadzaj zmiany

„Jeśli jasne jest, że celów nie można osiągnąć, nie dostosowuj celów, dostosuj działania”

Jeśli Twoje cele w tym roku nie wydają się możliwe do osiągnięcia, to teraz jest dobry moment, aby uzgodnić plan ich osiągnięcia. Nie traktuj porażki jako opcji, nastaw żagle na sukces i płynnie zmierzaj do celu.

8. Możesz uczyć się od wszystkich

„Jeśli pójdę z dwiema innymi osobami, każda z nich będzie moim nauczycielem. Naśladuję dobre cechy jednej z nich i poprawiam w sobie wady drugiej”.

Możesz i powinieneś uczyć się od każdego, czy to oszusta, czy święty. Każde życie to historia wypełniona lekcjami gotowymi do zebrania. Na przykład, możesz wziąć coś dobrego i przydatnego dla siebie z 7 lekcji życia Willa Smitha lub czerpać wiedzę z 10 złotych lekcji Einsteina.

9. Wszystko albo nic

„Cokolwiek robisz w życiu, rób to z całego serca”

Cokolwiek robisz, rób to z pełnym zaangażowaniem lub nie rób tego wcale. Sukces w życiu będzie wymagał od ciebie dawania z siebie wszystkiego, co najlepsze, a wtedy będziesz żyć bez żalu.

Główne zdjęcie: turba-urba.org