Dalajlama powiedział, że zawsze powinniśmy czynić dobro, kiedy jest ku temu okazja (a zawsze jest okazja).

Nie ma nic złego w byciu miłym dla innych. To pozwala nam spać z czystym sumieniem. Ale jeśli pozwalasz innym wykorzystywać cię, warto przemyśleć swoje nastawienie.

8 wskazówek, jak nie pozwalać innym wykorzystywać siebie:

1. Doceiaj siebie bardziej

To jest najważniejszy punkt. Jeśli nie doceniasz siebie, posłusznie akceptujesz wszystko, co ci się przydarza.

Nie myl takiej pokory z cierpliwością czy lojalnością. Kochaj ludzi, ale zawsze bądź gotów odrzucić tych, którzy nie są godni twojego czasu, siły i uwagi.

2. Nie porównuj się z innymi

Ciągłe porównywanie się do innych obniża poczucie własnej wartości. To jest jak choroba, która sprawia, że ​​czujesz się nienormalnie. Wiadomo, że z boku zawsze wydaje się, że dobrze jest tam, gdzie nas nie ma.

Bądź wdzięczny za to, co masz, bądź dumny ze swoich osiągnięć, bez względu na to, jak nieistotne mogą ci się wydawać.

3. Zajmij się swoimi pragnieniami

Jakie są twoje wartości? Czego oczekujesz od partnera?

Podaj jak najdokładniej to, czego chcesz – im dokładniej, tym lepiej. W przeciwnym razie nigdy nie będziesz w stanie zrozumieć, co jest czym. Znając swoje pragnienia, zawsze możesz dokonać właściwego wyboru, który bardzo ci pomoże w przyszłości.

4. Naucz się odmawiać

Czasami trzeba nalegać na swoim, a nie starać się zadowolić wszystkich wokół. Na przykład nic złego się nie stanie, jeśli nie pójdziesz dzisiaj do pracy.

Nie musisz zmuszać się do pomagania innym, jeśli cię na to nie stać. Jeśli coś sprawia, że ​​czujesz się nieswojo, nie krępuj się powiedzieć „nie” – wtedy podziękujesz sobie.

5. Nigdy nie zadowalaj się mniejszym

Niezależnie od tego, czy jest to związek, czy kariera, nigdy nie zadowalaj się mniejszym, niż na to zasługujesz. Zasługujesz na szacunek i szczęście.

Nie poddawaj się swoim lękom. Lepiej przegapić bezwartościową szansę, niż później cierpieć. Wybieraj tylko to, co pasuje do Ciebie, a nie kogoś innego.

6. Bądź samolubny

Od czasu do czasu warto postawić się na pierwszym miejscu i robić to, co się kocha: słuchać ulubionej muzyki, czytać książki, podróżować…

Nie możesz całe życie opiekować się innymi. Twoje potrzeby są równie ważne.

7. Nie przejmuj się tym, co myślą o tobie inni

Twoje szczęście jest ważniejsze niż opinie ludzi wokół ciebie. Bądź ze sobą szczery. Nie potrzebujesz niczyjej aprobaty, aby być tym, kim chcesz być.

I nie ma znaczenia, czy innym podoba się twój punkt widzenia. Nie mają prawa zmieniać twoich celów, potrzeb i pragnień.

8. Rozmawiaj o swoich uczuciach

Nie ukrywaj swoich uczuć. Jeśli nie możesz poradzić sobie z obciążeniem pracą, powiedz o tym swoim przełożonym. Jeśli przyjaciel cię czymś zdenerwował, powiedz mu o tym.

Zamykając swoje uczucia w sobie, ranisz tylko siebie. Nie bój się mówić, co myślisz.

Na koniec cytat:

„Człowiek nie powinien nikogo do niczego przekonywać, jeśli sam w to wierzy. Nie potrzebuje czyjejś aprobaty, aby być z siebie zadowolonym. Jeśli zaakceptuje siebie, zaakceptuje cię cały świat”. (Laozi)

Pamiętaj: nikt nie zadba o Ciebie oprócz Ciebie!

Główne zdjęcie: kakao.im